Сите Концерти

 • Рецитал со флејтистите Б.Бушевска и М.Јакимовска во Скопје (8.11.'16)

  Concert Date Вторник, Ноември 8, 2016 - 20:00

  Пијанистот Дино Имери ќе настапи со флејтистите Богдана Бушевска и Марија Јакимовска во концертната сала на Факултетот за Музичка Уметност - Скопје, на 8.11. (Вторник) во 19 часот. Програмата содржи дела од светската литература за пијано и флејта, како и изведба на "Сонатина" од македонскиот композитор Гоце Симоновски.Рециталот ќе биде изведен и во Тетово, на 11.11. (Петок) со почеток во 19 часот во концертната сала на ДМУ Тодор Скаловски-Тетоец. 

 • Лист-Тотентанц и Унгарска Фантазија-Македонска Филхармонија (2.02.2017)

  Concert Date Четврток, Февруари 2, 2017 - 20:00

  "Поезија и Драма" вечер со пијанистот Дино Имери, Македонската Филхармонија и Маестро Емил Табаков во чест и сеќавање на Маестро Саша Николовски кој не' остави сите без зборови напуштајќи не' прерано.Програма:R. Wagner - "Tannhauser Overture"F. Liszt - "Fantasy on Hungarian Themes" S123F. Liszt - Totentanz for piano and orchestra S126Датум: 2.02.2017 во 20 ч.Место: Македонска Филхармонија / Дом на АРМПовеќе информации и билети: http://filharmonija.mk/Concert.aspx?ConcertID=02.02.2017

 • "Монолог на Болката" Нико Ѓоргиевски-тенор и Дино Имери-пијано (27.04.2016)

  Concert Date Среда, Април 27, 2016 - 20:00

  Исклучителен и единствен рецитал со интересен концепт - дела од Сергеј Рахмањинов и П.И. Чајковски илустрирани од нарација и визуелна сценографија која ќе Ве однесе во времињата кога овие дела биле напишани. Концертна сала на ФМУ - 20 ч.; Нико Ѓоргиевски-тенор и Дино Имери-пијано. 

 • Отварање на Фестивал ДММ - "Звуците на Македонија" Мартин & Пер-Екс анс. (30.03.2016)

  Concert Date Среда, Март 30, 2016 - 20:00

  Дино Имери ќе настапи на свеченото отварање на фестивалот Денови на Македонска Музика заедно со Мартин и ПЕР-ЕКС Ансамблот на 30ти Март, 2016 во Македонската Опера и Балет. Проектот наречен "Звуците на Македонија" содржи дела инспирирани од македонскиот фолклор обработени од композиторот Живојин Глишиќ. За повеќе информации околу настанот и останатите концерти на фестивалот следете го следниов линк.

 • Фестивал ДММ - А. Џамбазов "Седум Танцови Варијации" 1977 (14.04.2016)

  Concert Date Четврток, Април 14, 2016 - 20:00

  Дино Имери ќе го изведе делото "Седум Танцови Варијации" од Александар Џамбазов напишано во 1977 год. за пијано и оркестар, заедно со Македонската Филхармонија и диригентот Саша Николовски-Ѓумар на 14ти Април, 2016 на фестивалот Денови на Македонска Музика.Повеќе информации наскоро..

 • Де Фаља - "Огнени Градини" Балет во МОБ (Реприза 02.02.2016)

  Concert Date Вторник, Февруари 2, 2016 - 20:00

  - Пијанистот Дино Имери ќе учествува во репризните изведби на успешниот балет "Огнени Градини" со музика од Мануел де Фаља во продукција на МОБ -Дино Имери ќе го изведе делото "Ноќи Во Шпанските Градини" - клавирски концерт, дел од балетот "Огнени Градини" од Де Фаља. Балетот доби блескави критики - "..балет за сите генерации.." или пак "..вистински празник за уши и очи!" по премиерата и првата реприза изведени една по друга пред преполниот салон во МОБ. Кореограф на балетот е Џејмс Амар од Франција, додека пак овој пат Имери ќе настапи со добро познатата диригентка Бисера Чадловска, како и реномираниот Балетски Ансамбл и Оркестар на МОБ. За сите оние кои ги пропуштија првите две изведби - Ви закажуваме средба на 30ти Јануари како и 2ри Февруари во салонот на МОБ во 20 ч. За повеќе информации посетете' ја веб страната на Македонска Опера и Балет - www.mob.com.mk.Слушнете ја изведбата на Дино Имери на "Ноктурно" од Мануел де Фаља, во живо од една од изведбите на балетот!

 • Де Фаља - "Огнени Градини" Балет во МОБ (Реприза 30.01.2016)

  Concert Date Сабота, Јануари 30, 2016 - 20:00

  - Пијанистот Дино Имери ќе учествува во репризните изведби на успешниот балет "Огнени Градини" со музика од Мануел де Фаља во продукција на МОБ -Дино Имери ќе го изведе делото "Ноќи Во Шпанските Градини" - клавирски концерт, дел од балетот "Огнени Градини" од Де Фаља. Балетот доби блескави критики - "..балет за сите генерации.." или пак "..вистински празник за уши и очи!" по премиерата и првата реприза изведени една по друга пред преполниот салон во МОБ. Кореограф на балетот е Џејмс Амар од Франција, додека пак овој пат Имери ќе настапи со добро познатата диригентка Бисера Чадловска, како и реномираниот Балетски Ансамбл и Оркестар на МОБ. За сите оние кои ги пропуштија првите две изведби - Ви закажуваме средба на 30ти Јануари како и 2ри Февруари во салонот на МОБ во 20 ч. За повеќе информации посетете' ја веб страната на Македонска Опера и Балет - www.mob.com.mk.Слушнете ја изведбата на Дино Имери на "Ноктурно" од Мануел де Фаља, во живо од една од изведбите на балетот!

 • Де Фаља - "Огнени Градини" Балет во МОБ (Реприза 17.12.2015)

  Concert Date Четврток, Декември 17, 2015 - 20:00

  -Пијанистот Дино Имери ќе изведе музика од Мануел Де Фаља во Македонската Опера и Балет во Скопје-Балетот наречен "Огнени Градини" - во кореографија на Џејмс Амар (Франција), под диригентство на Јосеп Висент (Шпанија) ќе ја доживее својата премиера на 16ти Декември во 20 ч. и својата реприза на 17ти Декември во 20 ч. под диригентство на Бисера Чадловска. Покрај Имери, ќе настапи вокалистката Жинеса Ортега Кортез како и балетскиот и оркестарски ансамбл на МОБ.За повеќе информации посетете ја страната: http://mob.com.mk/ogneni

 • Де Фаља - "Огнени Градини" Балет во МОБ (Премиера 16.12.2015)

  Concert Date Среда, Декември 16, 2015 - 20:00

  -Пијанистот Дино Имери ќе изведе музика од Мануел Де Фаља во Македонската Опера и Балет во Скопје-Балетот наречен "Огнени Градини" - во кореографија на Џејмс Амар (Франција), под диригентство на Јосеп Висент (Шпанија) ќе ја доживее својата премиера на 16ти Декември во 20 ч. и својата реприза на 17ти Декември во 20 ч. под диригентство на Бисера Чадловска. Покрај Имери, ќе настапи вокалистката Жинеса Ортега Кортез како и балетскиот и оркестарски ансамбл на МОБ.За повеќе информации посетете ја страната: http://mob.com.mk/ogneni

 • Рецитал во Скопје (10.12.2015)

  Concert Date Четврток, Декември 10, 2015 - 20:00

  Со особено задоволство Ви го најавуваме годишниот солистички рецитал на пијанистот Дино Имери во Скопје, кој ќе се одржи во концертната сала на Факултетот за Музичка Уметност (ул. Питу Гули бр.1, 4ти спрат) на 10ти Декември, 2015 во 20 часот.По неодамнешните меѓународни и домашни успеси, меѓу кои изведбата на Третиот Концерт за пијано и оркестар на С. Рахмањинов (дело кое важи за најтешката композиција напишана за инструментот) заедно со престижниот Софиски Филхармониски Оркестар под диригентство на Маестро Најден Тодоров, како и неодамнешниот настап на Имери со светски-познатите македонски пејачи Ана и Игор Дурловски, пијанистот селектираше програма содржана од капитални дела од литературата за пијано, меѓу кои и два новитети - премиера на дело од Дамир Имери како и изведба на дела од Живојин Глишиќ.Дино Имери би сакал да ја искористи оваа можност на публиката да и го насочи вниманието кон еден исклучиво перспективен млад талент - пијанистот Арда Мустафаоглу (ученик на проф. Самира Мустафаоглу), кој е веќе добро познат во интернационални рамки по бројните победи на повеќе престижни пијано натпревари како и концертни настапи во Македонија и странство.Влезот е слободен, а концертот се реализира со поддршка на Министерството за Култура на Р.М., ФМУ-Скопје и Музички Патувања.Целосна програма:- D. Scarlatti - Sonata in d-minor;- F. Chopin - Fantasie-impromptu;(во изведба на Арда Мустафаоглу)- L. van Beethoven - Sonata op.90 in e-minor;- A. Scriabin - Deux Poemes op.32;- F. Liszt - Mephisto Valse no.1;- Damir Imeri - a solo work for the piano; (светска премиера)- Z. Glisic - Prelude and Pajdushka;(во изведба на Дино Имери)